Tatuaż u osoby nieletniej: czy nieletni może zrobić tatuaż?

Tatuaż u osoby nieletniej: czy nieletni może zrobić tatuaż?

Coraz więcej osób niepełnoletnich decyduje się na zrobienie tatuażu, często bez zgody rodzica. Co polskie prawo mówi na temat robienia tatuaży przez nieletnich? Zobacz, czy nieletni może zrobić tatuaż i czy rodzic ma prawo zmusić do usunięcia tatuażu.

Co na to prawo?

Zgodnie z prawem do ukończenia 18. roku życia osoby niepełnoletnie są zobowiązane do posłuszeństwa rodzicom, a w sprawach, o których dziecko ma prawo decydować samodzielnie (na mocy konstytucji, praw dziecka i międzynarodowych konwencji): „wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra” (Art.95 i 96 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r., Dz.U. 1964 Nr 9 poz. 59).

Co w praktyce nakazują przepisy?

Osoba niepełnoletnia musi wysłuchiwać opinii i zaleceń rodziców. Liczne studia tatuażu wymagają od nieletnich klientów pisemnej zgody rodziców, albo też odmawiają w ogóle zrobienia tatuażu osobie poniżej 18. roku życia – nawet, gdy taką zgodę dostarczą. Często jedna niestety nie da się zweryfikować autentyczności takiej zgody. Nie istnieją przepisy, które wprost zakazują wykonania tatuażu osobie nieletniej albo nakładające na studio tatuażu obowiązek legitymowania klientów w celu sprawdzenia czy są pełnoletni. Tatuaż to nie paczka papierosów ani butelka wódki – żaden sąd ani urząd nie nałoży kary na tatuażystę, za wykonanie tatuażu osobie nieletniej. A co jeśli rodzice pozwą studio tatuażu za zrobienie wzoru ukochanemu dziecku? Sąd prawdopodobnie odrzuci taki pozew, ponieważ nie ma przepisów, które umożliwiałyby ukaranie takiego studia tatuażu.

Czy rodzic może doprowadzić do usunięcia tatuażu?

Czy rodzice mogą zmusić nieletnią córkę lub syna do zabiegu usunięcia tatuażu? Jeżeli dysponują odpowiednią siłą fizyczną lub mocą perswazji (oraz gotówką na dość kosztowny zabieg laserowy), to pewnie mogą. Jednak zabieg usunięcia tatuażu jest dużo bardziej bolesny, niż jego wykonanie. W dodatku pozostawia szpecące blizny na ciele. Polska ratyfikowała wiele konwencji międzynarodowych, zakazujących kar cielesnych. Przykładem jest prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej na mocy Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Przepisy zakazujące kar cielesnych zawiera także krajowe prawodawstwo – tutaj będą miały zastosowanie także przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r., Dz.U. 1964 Nr 9 poz. 59. W związku z tym, jeżeli rodzic zmusi niepełnoletnią córkę lub syna do usunięcia tatuażu, może zostać pozwany przez własne dziecko i istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd przychyli się do pozwu nieletniego.

Zapytaj profesjonalistę

Jeżeli faktycznie jesteś osobą niepełnoletnią i chcesz wytatuować sobie upragniony wzór jak najszybciej – zastanów się, czy gra jest warta toczenia bojów z rodzicami. Za rok, dwa, czy dłużej możesz mieć ochotę coś zupełnie innego. Być może wpadniesz na fajniejszy pomysł, bardziej pasujący do Twojej osobowości. Jeśli nie chcesz słuchać rodziców, bo np., nie są dla Ciebie w tej kwestii autorytetami – idź do salonu tatuażu i porozmawiaj z doświadczonym tatuażystą. Na pewno chętnie rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na pytania. Uzyskaj informacje z pierwszej, kolorowej i wzorzystej ręki profesjonalisty, który na pewno dobrze Ci doradzi.

Podobne artykuły