Balsamy i kremy do opalania dla dzieci

Balsamy i kremy do opalania dla dzieci

Jak ochronić dzieci i niemowlęta przed szkodliwym działaniem promieni UV? Jak zabezpieczyć dziecko albo niemowlaka, by nie powstało zaczerwienienie i podrażnienie skóry? Zrób to dobrze – zobacz jak polskie mamy chronią swoje dzieci przed słońcem.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

  • Filtry chemiczne – wnikają w głąb skóry, nie pozostawiają zabarwień i tłustej warstwy na powierzchni ciała. Niektóre z nich mogą powodować uczulenia. Jeżeli nie są jednocześnie filtrami przenikającymi, nie musimy się zbytnio ich obawiać.
  • Filtry mineralne – pozostają na powierzchni skóry. Hypoalergiczne (nie wywołują alergii). Najczęściej występujące w składach kosmetyków filtry mineralne to Zinc Oxide i Titanium Dioxide.
  • Filtry przenikające – grupa filtrów chemicznych, która przedostaje się przez skórę do krwioobiegu. Mogą przedostawać się także do mleka matek karmiących. Najczęściej występujące filtry chemiczne w składach kosmetyków to – Etylhexyl Methoxycinnamate (Octylmethoxycinnamate), Benzophenone-3, Benzophenone-4, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA
  • Filtry naturalne – najczęściej spotykane filtry naturalne to oleje pochodzenia roślinnego zwierzęcego oraz wyciągi z roślin, np. tarczycy bajkalskiej, orzecha włoskiego i arniki górskiej.

SPF i PPD – co to jest? co to znaczy?

Faktor SPF (sun protection factor) określa zdolność kosmetyku do ochrony przed promieniowaniem UVB. Im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona przed tego rodzaju promieniowaniem.
Na przykład:

  • SPF 2 zatrzymuje 25-30% promieniowania UVB,
  • SPF 4 zatrzymuje 50% promieniowania UVB,
  • SPF 10 zatrzymuje 85% promieniowania UVB,
  • SPF 15 zatrzymuje 95-96% promieniowania UVB,
  • SPF 30-50 zatrzymuje 98% promieniowania UVB,
  • SPF 60 zatrzymuje 98,5% promieniowania UVB.

PPD (albo IPD) – określa zdolność kosmetyku do blokowania promieniowania UVA. Występuje wiele rodzajów wskaźników PPD – najpopularniejsze są liczbowe oraz symbole +. Im wyższy wskaźnik PPD, tym lepsza ochrona.

Nanocząsteczki

To cząsteczki wielkości poniżej 100 nanometrów (100 nm). Są tak małe, że mogą przenikać do wnętrza komórek i uszkadzać ich DNA. Niestety nie zawsze można stwierdzić z całą pewnością, czy preparat przez nas kupowany zawiera nanocząsteczki. Większość ekspertów odradza stosowanie kosmetyków ze stwierdzoną obecnością nanocząsteczek. Zapoznaj się też z pielęgnacją skóry przed i po opalaniu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Marki kremów i balsamów przeciwsłonecznych, polecane przez polskie matki

Reasumując – idealny preparat ochronny dla dziecka lub niemowlęcia powinien zawierać dobry filtr mineralny (+ ewentualnie bezpieczny filtr chemiczny). Ponadto nie powinien zawierać filtrów przenikających i nanocząsteczek. Wartość faktora SPF powinna być jak najwyższa. Minimum dla niemowlęcia to SPF 50, a dla starszego dziecka SPF 30. Jednak nie będzie przesadą, jeśli użyjemy kremu z filtrem SPF 65.

Wszystkie wymagania postawione powyżej spełniaja kosmetyki marki Uriage i niektóre produkty marek Dermedic i Bioderma.

Osobną kategorię stanowią kosmetyki naturalne, takich marek ja Eco Cosmetics, Lavera i Albhanova. Można je śmiało polecić do ochrony delikatnej skóry niemowląt oraz dzieci. Powinnaś też poznać bezpieczne sposoby na opalanie.

Gdzie kupić kosmetyk ochronny dla dziecka? Ile to kosztuje?

Kosmetyki ochronne dla dzieci kupuj w aptece. Wówczas uzyskasz profesjonalną poradę i zwyczajnie trudniej Ci będzie omyłkowo nabyć preparat, który mógłby zaszkodzić Twojemu dziecku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dokładnie wiesz co chcesz kupić. Wówczas możesz skorzystać ze sklepów Internetowych lub dowolnej drogerii.

Ceny dobrych kremów i balsamów przeciwsłonecznych w aptekach zaczynają się od ok. 20 zł. Kupując w Internecie można zaoszczędzić do 25% ceny.

Podobne artykuły