Jak dobrać dobry podkład do cery tłustej, suchej, mieszanej lub normalnej?

Jak dobrać odpowiedni podkład? – przewodnik po typach cery i rodzajach podkładów

Niemal każda z nas, niezależnie od wieku, stara się skutecznie ukryć niedoskonałości swojej cery. Jeśli natomiast zdarzy się kobieta, która nie posiada defektów cery, jest ona prawdziwą szczęściarą. Jednak zejdźmy na ziemię, taka cera należy do rzadkości. Na nasze szczęście wymyślono podkłady, które pozwalają na skuteczny kamuflaż. O ile oczywiście potrafimy je umiejętnie dobrać do cery. Niestety często wiele kobiet ma problem z wyborem odpowiedniego podkładu. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć poniższy wpis instruujący, jak dobrać podkład do typu skóry.

Czym jest podkład?

Podkład to jeden z kosmetyków kolorowych, stanowiący podstawę każdego makijażu. Pierwszy tego typu kosmetyk pojawił się w latach 30. XX wieku. Produkt przeznaczony jest do kamuflowania przebarwień skórnych i nierówności na twarzy. Jednym słowem – tuszuje wszelkie niedoskonałości. Kosmetyki te mają różne właściwości. Mogą działać rozświetlająco, matująco, nawilżająco lub nawet liftingująco. Dostępne są także podkłady wzbogacone w filtr UV, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wybierając któryś z podkładów, musimy jednak pamiętać, by właściwie dopasować odcień kosmetyku. Powinien on idealnie współgrać z naszą karnacją. Kosmetyk aplikuje się na twarz za pomocą pędzla lub gąbeczki. Niektóre kobiety praktykują także nakładanie podkładu palcami, co nie do końca jest prawidłowe.

Klasyfikacja rodzajów i typów cery

Rodzaje cery

W celu skutecznego zidentyfikowania rodzaju naszej cery, na początek warto zaznajomić się z powszechną klasyfikacją zarówno rodzajów, jak i typów cery. Są to bowiem odmienne pojęcia, które często są ze sobą łączone. Biorąc pod uwagę rodzaje, należy wyróżnić:

Cera normalna

W gruncie rzeczy jest to cera, która u dorosłej osoby praktycznie nie występuje. Można rozpoznać ją po cielistoróżowym kolorycie oraz gładkim, napiętym i jędrnym naskórku. Dobra kondycja cery występuje u dzieci, które jeszcze nie przeszły okresu dojrzewania. Na cerze normalnej nie występują jakiekolwiek niedoskonałości czy zmarszczki.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Cera tłusta

Charakterystyczną cechą tego rodzaju skóry jest szarożółtawa barwa oraz słabe ukrwienie. Po przebudzeniu sprawia wrażenie bardzo bladej. Cera tłusta jest bardzo specyficzna. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami oraz błyszcząca powierzchnia skóry. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych sprzyja pojawianiu się trądziku. Ogólny wygląd tłustej cery warunkują przede wszystkim zaburzenia układu trawiennego, stres, a także stan gospodarki hormonalnej. Można doszukać się tutaj także pewnej zalety. Cera tłusta znacznie później ulega procesowi starzenia się, długo zachowując jędrność i gładkość.

Cera sucha

Jest to bardzo jasna, cienka i matowa cera. Gołym okiem da się zauważyć, że skóra sucha jest mało elastyczna i często się łuszczy. Ciężko zaobserwować na niej jakikolwiek połysk. Na tym rodzaju cery nie znajdziemy zaskórników, lecz rozszerzone naczynka krwionośne. Sucha skóra bardzo często posiada też skłonność do pojawiania się przebarwień. Na dodatek, zastosowanie zwykłego mydła z wodą może wywołać podrażnienie. Ten rodzaj cery szybko ulega starzeniu.

Cera mieszana

To cera nawiązująca zarówno do cery tłustej, jak i suchej. Cechy tłustej cery objawiają się w tzw. obszarze litery T, czyli na brodzie, nosie i czole. Z kolei wysuszaniu ulegają tutaj boczne części twarzy. To chyba najbardziej skomplikowany rodzaj skóry. Możliwe jest tutaj wystąpienie zarówno łojotoku jak też nadwrażliwości w postaci zaczerwienienia.

Typy cery

Naczynkowa 

Cechuje się pękającymi naczynkami, tworzącymi charakterystyczne pajączki na skórze. Cera taka jest bardzo osłabiona, a rozszerzone naczynka sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. Tendencja do rozszerzania się naczynek narasta wraz z wiekiem. Po 20-tce przybiera na sile, przez co pajączki stają się coraz bardziej widoczne. Popękane naczynka najczęściej pojawiają się u osób o wrażliwej i delikatnej skórze.

Wrażliwa

To bardzo delikatny typ cery, która przejawia reakcje nawet na najdrobniejsze działanie czynników zewnętrznych. Objawem jest zwykle zaczerwienienie, nadmierne uczucie ciepła, napięcie czy też swędzenie. Przyczyną wrażliwej cery może być niewłaściwa pielęgnacja lub stres.

Odwodniona

Cera odwodniona bardzo często utożsamiana jest z suchą cerą. Jednak to zupełnie inny typ skóry. Cera odwodniona cechuje się bowiem nieprawidłowym krążeniem wody, a także zbyt dużą jej utratą. W tym przypadku konieczne jest dostateczne nawodnienie skóry oraz odpowiednia jej pielęgnacja.

Trądzikowa

Jest to typ skóry charakterystyczny dla nastolatków. Występowanie trądziku ma zwykle podłoże zdrowotne, ponieważ jego rozwój warunkują często zaburzenia tarczycy, hormonalne lub problemy układu trawiennego. Pojawiający się trądzik należy leczyć dermatologicznie oraz w odpowiedni sposób dbać o skórę.

Cera zmęczona

Kobiety posiadające ten typ cery powinny wybierać podkłady o działaniu rozświetlającym. Piękny efekt zapewni na przykład podkład z perłowymi pigmentami. Szara cera musi nieco ożyć i korzystniej się prezentować. Dobrym rozwiązaniem będą w tym przypadku kosmetyki wzbogacone w łagodzącą prowitaminę B5 oraz korzystnie działającą na skórę witaminę C.

Cera dojrzała

Skóra dojrzała wymaga od podkładu nieco innego działania. Najlepiej sprawdzi się tu kosmetyk o właściwościach liftingujących, dzięki któremu cera zyska ładniejszy koloryt i zostanie delikatnie napięta. Na skórze dojrzałej widoczne są zmarszczki, dlatego też w tej sytuacji warto stawiać na podkłady zawierające mikę (wypełniacz kosmetyczny, otrzymywany z serecytu), która łagodzi rysy twarzy oraz tuszuje zmarszczki. Kobietom z cerą dojrzałą zaleca się także stosowanie podkładów z filtrami UV, z minerałami oraz witaminami.

W jaki sposób możemy rozpoznać typ naszej cery?

Cera stanowi jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku, który nieustannie poddawany jest ocenie ze strony otoczenia. W związku z tym wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednak aby owa pielęgnacja była skuteczna, najpierw musimy określić rodzaj cery. Jak to zrobić? Wystarczy dobrze przyjrzeć się naszej cerze i spróbować zakwalifikować ją do jednego z wymienionej powyżej rodzajów i typów. Najlepiej będzie, jeśli obserwacje wykonamy po nałożeniu tłustego kremu, mleczka oraz po przemyciu twarzy wodą z mydłem. Wówczas reakcja skóry będzie najbardziej widoczna.

Rodzaje i typy podkładów

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele podkładów dostosowanych do każdego rodzaju i typu cery. Jednak wybór tego idealnego jest już znacznie trudniejszy. Wśród produktów dostępne są podkłady w płynie, w kremie, kompaktowe, w piance, w kamieniu (czyli pudrze) oraz kremy z dodatkiem podkładu. Każdy z nich jest inny i posiada odmienne przeznaczenie.

Mało tego, wybór podkładu nie kończy się na rozstrzygnięciu, jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy. Dodatkowo musimy jeszcze zdecydować, czy będzie to podkład kryjący, matujący, czy może rozświetlający? Na przykład, przy cerze posiadającej sporo niedoskonałości, dobrze sprawdzi się podkład kryjący i matujący. Z kolei do szarej cery pozbawionej blasku, zalecamy podkład rozświetlający.

Jaki podkład wybrać do konkretnej cery?

Bardzo wiele kobiet używa źle dobranego podkładu, co powoduje nieestetycznie wyglądające odcięcie pomiędzy szyją i twarzą, czyli tzw. efekt maski. Aby tego uniknąć, należy dobrze dopasować podkład do naszego kolorytu skóry. W teorii okazuje się to proste, lecz w praktyce często jest to niemały problem. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać podkład do cery, aby pasował idealnie.

Przede wszystkim należy kierować się tonacją naszej cery. Podkreślamy CERY, nie skóry. To ważne, ponieważ skóra zwykle jest nieco ciemniejsza niż twarz. Zazwyczaj jest tak, że zastanawiamy się nad dwoma odcieniami. Jaki podkład wybrać? Najlepiej wykonać niewielki test na twarzy, np. na podbródku lub na czole.  Dlaczego akurat tam? Otóż czoło i broda to obszary twarzy, na których pojawia się najmniej przebarwień. Wracając do testu, nakładamy obydwa odcienie obok siebie. Dzięki tej czynność od razu zauważymy, który z nich będzie bardziej zlewał się z naturalnym kolorytem skóry.

Jak dobrać podkład do koloru skóry?

Warto wiedzieć, że kolory podkładów występują w dwóch rodzajach – żółtawy (beżowe, popielate, piaskowe, brązy, oliwkowe) i czerwonawy (paleta od porcelanowego różu po miedziany brąz). Podczas wyboru idealnego podkładu ma to ogromne znaczenie. Obie wersje są bowiem przeznaczone do dwóch podstawowych kolorytów skóry – żółtawym lub czerwonawym odcieniu.

Ważna rada! Jeśli chcemy dobrać idealny podkład, najlepiej udać się na poszukiwania bez makijażu. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie zadanie. Ważne jest także światło, które potrafi być naprawdę mylące. Najlepiej jest więc testować podkład w świetle dziennym. Musimy też pamiętać, że realny kolor podkładu widać dopiero po kilku minutach od nałożenia go na skórę. Nie należy więc podejmować pochopnych decyzji.

Jak dobrać odpowiedni podkład? – cenne wskazówki

Dobry podkład jest bardzo ważnym kosmetykiem, który bezpośrednio wpływa na jakość naszego wizerunku. Dlatego powinnyśmy przyłożyć szczególną uwagę do wyboru odpowiedniego rodzaju. Pamiętajmy więc, aby nigdy nie testować podkładu na dłoni, nie nakładać go w okolicach oczu ani w zbyt dużej ilości, a do opalonej cery najlepiej, zamiast podkładu stosować krem koloryzujący.

Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością uda nam się dobrać idealny podkład, pasujący do naszej cery. Dobrze dobrany kolor i rodzaj sprawi, że będziemy wyglądały naturalnie i świeżo. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy profesjonalistek.

Podobne artykuły